MENU

Finalists-14th BBB Short Film Festival

  1. 5PM Seaside Valentin Stejskal, Greece, Fiction, Romance, 2022, 26min
  2. Ante nte Ariadni Angeliki Thyfronitou Litou, Greece, Fiction, 2021, 10 min.
  3. Aurică, a dog’s life Mihai Gavril Dragolea, Romania, Drama, Fiction, 2022, 12 min.
  4. Boca de ferro Matej Matijević, Croatia, Fiction, Horror, 2022, 20 min.
  5. Cinda real Sara Božanić, Slovenia, Animated, 2022, 17.5 min.
  6. Cycle Naz Caybaşı, Turkey, Drama, Fiction, 2023, 10.5 min.
  7. Dora Ana Ćulum, Montenegro, Drama, Fiction, 2023, 12 min.
  8. Game, interrupted  Ilayda Iseri, Turkey, Drama, Fantasy, Fiction, 2023, 15 min.
  9. Gardens petrified Ali Cabbar, Turkey, Fiction, 2022, 20 min.
  10. Grandma Mimi’s Christmas Tsvetomir Nakov, Bulgaria, Documentary, 2020, 6.5 min.
  11. I don’t care Marilena Prifti, Albania, Fiction, Social, 2022, 5 min.
  12. I you he/she we you they Sevin Yaman, Turkey, Experimental, 2023, 4.5 min.
  13. Istina (truth) Tamara Denić, Serbia, drama, fiction, 2023, 28.5 min.
  14. Justis Nikitas Sifonios&Aggelos Barai, Documentary, 2023, 7 min.
  15. Kome ptice lete Ivan Petrović, Bosnia & Herzegovina, Documentary, Experimental, 2022, 20 min.
  16. Lemons and oranges Enxhi Noni, Albania, experimental, 2022, 23 min.
  17. Lupus in fabula Vuk Palibrk & Tanja Brzaković, Serbia, Animated, 2022, 7 min.
  18. Marta Milorad Milatovic, Montenegro
  19. Mommies Elvira Krithari & Maria Sidiropoulou, Greece, Documentary, 2022, 27 min.
  20. Only the devil hates water Lidija Mojsovska, North Macedonia, Drama, Fiction, 2022, 17 min.
  21. Palma Gabriel Camaj, Montenegro, Drama, 2022, 23 min.
  22. Pink mountain Thomas Kunstler, Greece, Animated, 2022, 8.5 min.
  23. Ribs Farah Hasanbegović, Bosnia and Herzegovina, Fiction, 2022, 8 min.
  24. Sigurt Ben Gorani, Vlera Dani, Kosovo, Documentary, 2022, 5 min.
  25. Sister Dorentina Imeri, Kosovo, Coming of Age, Phychology, 2022, 14 min.
  26. The city that was no supposed to be on the map Klodiana Milona, Diana Malaj, Elsa Paja , Albania, Documentary, 2023, 11 min.
  27. The legend of goldhorn Lea Vucko, Slovenia, Animated, 2022, 13.5 min.
  28. The parade Michail Galanopoulos, Greece, Drama, Fiction, Teenage, 2022, 23.5 min.
  29. Together, alone Kasım Ördek, Turkey, Drama, Fiction, 2022, 20 min.
  30. Under the walnut tree Begüm Aksoy, Deya Ar, Turkey, Documentary, Experimental, 2023, 23 min.
  31. Voulolimna Nefeli Papaioannou, Greece, Experimental, Documentary, 2022, 18 min.
  32. XX Vasja Lebarič & Julij Zornik, Slovenia, Animated, Experimental, 2022, 11 min.
  33. Yesterday is what never was Nikola Nikolic & Nikola Topalovic, Serbia, Documentary, 2022, 10 min.